fallback

"Газпром" чака България, за да финализира "Турски поток"

Проектът се бави с половин година, Сърбия вече е приключила строителството на своята територия, пише Интерфакс

12:04 | 07.10.20 г. 12

Проектът "Турски поток" ще бъде забавен с половин година и ще бъде финализиран към края на 2020 година, според обещанията на България, пише в меморандум за нова емисия еврооблигации руският газов гигант "Газпром". Строителството на газопровода трябваше да бъде приключено през първото полугодие на 2020 година, напомня "Интерфакс".

Според агенцията причината за това забавяне е именно България, която още не е финализирала своя участък от трасето. Страната ни трябва да положи 474 км тръби с диаметър 1200 м от границата с Турция до Сърбия. Стойността на проекта е 1,1 млрд. евро без ДДС.

Интерфакс припомня, че Сърбия вече е приключила със строителството на газопровода на своя територия и очаква да потече руския природен газ.

"Ако през 2020 година забавянето на всички срокове в договорите могат да се свържат с пандемията, то през 2019 година работата не можа да започне заради спорове между строителите", твърди изданието по повод ситуацията около проекта у нас. Припомнят се споровете около търга, отстраняването от процедурата на изпълнителя Arkad, както и последващото му връщане след решение на съда.

Междувременно България направи необходимите промени, така че да получава газ за собствени нужди по "Турски поток", допълва Интерфакс.

Руското издание РБК пък насочва вниманието към възможните проблеми с доставките на природен газ за Европа заради протестите в Беларус. Този проблем също е описан сред рисковете за компанията в меморандума за новата емисия еврооблигации на "Газпром".

В документа е записано, че политическата нестабилност в региона може да прекъсне производствени процеси и договорни задължения. Към началото на септември Беларус дължеше 328 млн. долара на "Газпром", коментира тогава енергийният министър на Русия Александър Новак. Очакваше се тези задължения да бъдат изчистени през септември, допълва още РБК.

"Газпром" транзитира газ за Европа (основен ползвател е Германия) през територията на Беларус чрез газопровода "Ямал", чийто капацитет е 33 млрд. куб. метра.

В документацията около издаването на емисии еврооблигации стандартно се описват всякакви рискове за компанията, коментират от Газпромбанк пред РБК. Банката е част от структурата на "Газпром" и ще бъде един от организаторите на емисията. Според тях този раздел с информация е до голяма степен формален и е обичайна практика в него да се вписват максимален кръг от рискове, които могат да окажат негативен ефект върху компанията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:38 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още